I januar 2022 fik alle lærere, elever og lærerstuderende i landet adgang til Skoletube.
Skoletube er kort sagt en ny digital værktøjskasse, som lægger op til undervisning, hvor eleverne arbejder kreativt sammen, mens de undersøger, skaber og kommunikerer.
Skoletube rummer i alt 28 programmer. Nogle kan hentes som apps, mens andre kan bruges i Safari. Det kan virke både spændende og en smule uoverskueligt med så mange nye programmer.
Derfor arrangerer vi i maj måned en række webinarer om udvalgte programmer i Skoletube.
Derudover er der webinarer om to andre programmer, som du måske allerede kender lidt.
Alle webinarer afholdes af ikiortit på grønlandsk. Det samme webinar afholdes to gange.
På næste side kan du læse kort om kurserne og tilmelde dig.
AhaSlides
Med AhaSlides kan du lave interaktive præsentationer, hvor eleverne er aktive undervejs.
De kan svare på spørgsmål, deltage i quizzer og en masse andet. På en sjov måde kan alle elevernes stemmer komme frem – og alle er aktive på én gang.
Læs mere om Aha Slides
Tilmeld dig webinar om Aha Slides i undervisningen:
3/5 klokken 14-16:
12/5 klokken 14-16:

Thinglink
Thinglink er et spændende værktøj til arbejde med formidling i både billeder, tekst, lyd og video. Med Thinglink kan I skabe interaktive og multimodale oplevelser.
I kan lave vejledninger, infografik, præsentationer, slideshows, VR oplevelser og meget meget mere.
Læs mere om Thinglink
Tilmeld dig webinar om Thinglink i undervisningen:
5/5 klokken 14-16:

18/5 klokken 14-16:
Showbie
Showbie er ikke en del af Skoletube.
Det er vores delingsværktøj, hvor man kan oprette sine klasser og dele filer med sine elever. Men Showbie har også andre spændende funktioner. Især til feedback! I dette webinar lærer du at bruge Flere funktioner i Showbie, som kan løfte din undervisning.
Læs mere om Showbie
Tilmeld dig webinar om Showbie i undervisningen:
10/5 klokken 14-16:
19/5 klokken 14-16:

iMovie
iMovie kender du nok. Det er ikke en del af Skoletube, men en rigtig god app at arbejde med i undervisningen. Til dette webinar vil du lærere mere om iMovie og hvordan du kan bruge film i din undervisning – uanset fag og alderstrin.
Læs mere om film i undervisningen
Tilmeld dig webinar om iMovie i undervisningen:
11/5 klokken 14-16:
24/5 klokken 14-16:
